O WEBINARZE
Gość specjalny — Associate prof. Enzo Errichetti, MD, MSc
Termin
Poniedziałek, 6 lipca 2020 roku
Transmisja online rozpocznie się o godzinie 18:00
Moderatorzy
Prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka
Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
Podczas webinaru specjaliści omówią poniższe zagadnienia:
- Dermoskopia w chorobach ziarniniakowych skóry / Dermoscopy in granulomatous dermatoses.
Dermoskopia w dermatozach grudkowo-złuszczających / Papulosquamous dermatoses in dermoscopy — Associate prof. Enzo Errichetti, MD, MSc
Wykład w języku angielskim
- Rak kolczystokomórkowy skóry — problem wielospecjalistyczny — nowe opcje terapeutyczne / Squamous cell carcinoma of the skin — a multidisciplinary problem — new therapeutic options — Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
- Aspekty kliniczno-dermoskopowe wybranych znamion o rzadkim występowaniu / Clinical and dermoscopic aspects of selected nevi with rare occurrence — Dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, profesor Narodowego Instytutu Onkologiii
Podczas webinaru odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział: gość specjalny, associate prof. Enzo Errichetti, MD, MSc, prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski i dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, profesor Narodowego Instytutu Onkologii.
MODERATOR
Prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka
Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz kierownik Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Prof. Lidia Rudnicka jest z wykształcenia lekarzem, specjalistą dermatologiem wenerologiem. Studiowała na uniwersytetach w Bonn (Niemcy) i Kolonii (Niemcy) oraz na Akademii Medycznej w Warszawie. Ukończyła dwuletnie studia podyplomowe z zakresu zarządzania zakładami opieki zdrowotnej w Szkole Głównej Handlowej. Była stypendystką National Institues of Health w Bethesda (USA), Universitaire de Liège (Belgia) oraz Thomas Jefferson University w Filadelfii (USA). Na jej dorobek naukowy składa się ponad 200 publikacji o łącznym IF wynoszącym ponad 400. Głównym osiągnięciem naukowym prof. Lidii Rudnickiej jest opracowanie metody trichoskopii do diagnostyki zmian w obrębie skóry owłosionej głowy. Metoda trichoskopii, przedstawiona po raz pierwszy kilkanaście lat temu, stała się podstawową dermatologiczną techniką diagnostyczną na całym świecie. Opublikowany pod współredakcją prof. Rudnickiej Atlas of Trichoscopy jest jedną z najczęściej kupowanych książek medycznych firmy Springer London New York na świecie. Atlas został przetłumaczony na kilka języków. W maju 2020 ukazała się jego polska wersja. Zainteresowania kliniczne prof. Lidii Rudnickiej skupiają się głównie wokół nowoczesnych metod nieinwazyjnego obrazowania skóry oraz autoimmunizacyjnych chorób skóry, takich jak twardzina układowa, toczeń rumieniowaty, łysienie plackowate i łuszczyca. Prof. Lidia Rudnicka aktywnie uczestniczy w promowaniu profilaktyki nowotworów skóry. Jako ekspert w dziedzinie trichoskopii i leczenia układowych chorób autoimmunizacyjnych była zapraszana na liczne konferencje do ponad 30 krajów. Gościła między innymi na corocznych edycjach American Academy of Dermatology i European Academy of Dermatology and Venereology. W okrese pandemii COVID-19 zaangażowała się w działalność popularnonaukową i edukacyjną związaną z infekcjami SARS-CoV-2. Jest również autorką publikacji naukowych dotyczących dermatologicznego pubktu widzenia na COVID-19.
PRELEGENCI
Associate prof. Enzo Errichetti, MD, MSc
Pracuje w Instytucie Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego Santa Maria della Misericordia w Udine we Włoszech. Jest autorem ponad 130 artykułów opublikowanych w recenzowanych krajowych i międzynarodowych czasopismach dermatologicznych, a także ponad 20 rozdziałów książek z zakresu dermatologii/dermoskopii.
Jego główny obszar badań obejmuje stosowanie dermoskopii w dermatozach nienowotworowych (choroby zapalne, zakaźne i naciekowe); w związku z tym koordynował kilka badań międzynarodowych i pierwszy konsensus ekspertów w sprawie standaryzacji terminologii i podstawowych parametrów do oceny w ogólnej dermatologii w imieniu Międzynarodowego Towarzystwa Dermoskopii.
Jest redaktorem 2 międzynarodowych podręczników na temat dermoskopii w ogólnej dermatologii (Dermoskopia w ogólnej dermatologii i Dermoskopia w ogólnej dermatologii w skórze koloru — prasa CRC), redaktorem sekcji Dermatologii Praktycznej i Konceptualnej (Oficjalne Czasopismo Międzynarodowego Towarzystwa Dermoskopii) oraz sekcji Dermoskopii Dermatologii w Terapii.
Uczestniczył jako wykładowca/przewodniczący w ponad 60 krajowych i międzynarodowych wydarzeniach naukowych i konferencjach dotyczących dermatologii i wenerologii, ze szczególnym uwzględnieniem dermoskopii, oraz zrecenzował ponad 260 artykułów w kilku międzynarodowych czasopismach dermatologicznych w ciągu ostatnich 5 lat.
Jest członkiem rady wykonawczej AIDNID (Associazione Italiana di Diagnostica Non Invasiva in Dermatologia) oraz Rady Międzynarodowego Towarzystwa Dermoskopii.
.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Pełnomocnik Dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie ds. Badań Klinicznych, Wiceprzewodniczący Rady Narodowego Instytutu Onkologii; absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi.
Głównym przedmiotem jego zainteresowania są czerniaki skóry oraz mięsaki tkanek miękkich i kości (w tym GIST). Członek takich stowarzyszeń jak ASCO, Connective Tissue Oncology Society (były członek Board of Directors CTOS), PTO, ESSO, Europejska Organizacja do Badań i Leczenia Raka — EORTC (Ex-Chair of Membership Committee), Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Były Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Autor i współautor ponad 120 oryginalnych prac naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych (Impact Factor — ponad 3500, indeks cytowań — powyżej 12000, indeks Hirscha — 46) oraz kilku podręczników (m.in. uhonorowany nagrodą zespołową ministra zdrowia za podręcznik Chirurgia nowotworów) oraz rekomendacji klinicznych polskich i międzynarodowych.
Uczestnik wielu międzynarodowych programów badawczych (m.in. dotyczących biopsji węzła wartowniczego w czerniaku skóry, badań molekularnych u chorych na mięsaki, czerniaki skóry i GIST, wieloośrodkowych badań klinicznych), członek Global Melanoma Task Force, współkoordynator Rejestru Klinicznego GIST i Polskiego Rejestru Nowotworów Kości, Zastępca Przewodniczącego Rady Naukowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, były członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, członek Rady Agencji Badań Medycznych, przedstawiciel Narodowego Instytutu Onkologii w Network of Core Institutions EORTC, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
Przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej.
Dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, profesor Narodowego Instytutu Onkologii
Specjalista dermatolog-wenerolog. Aktualnie pracuje w Klinice Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowym Instytucie Badawczym w Gliwicach. Grażyna Kamińska-Winciorek jest członkiem Rady Naukowej Międzynarodowego Towarzystwa Dermoskopii, członkiem Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, a także Europejskiej Akademii Dermatologii Onkologicznej. Ponadto w latach 2006–2008 działała jako członek Komitetu Doradczego Światowego Towarzystwa Teledermatologii. Od 2018 roku jest Przewodniczącą Sekcji Dermoskopii i Innych Technik Obrazowania Skóry (DITOS) w ramach Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Od prawie 20 lat zajmuje się dermoskopią w praktyce klinicznej oraz w projektach naukowych, jest autorem jednej z pierwszych autorskich monografii wydanych w Polsce pod tytułem Dermatologia cyfrowa poświęconej dermoskopii i teledermatologii. Ponadto jest autorem i współautorem rozdziałów w książkach medycznych, ponad 100 publikacji naukowych dotyczących między innymi dermoskopii w diagnostyce chorób skóry, a także toksyczności skórnych związanych z terapią onkologiczną oraz skórnej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi.
kontakt
Kontakt w sprawie uczestnictwa